Video Konferans ile Verimliliği Arttırmanın 5 Yolu

Video Konferans ile Verimliliği Arttırmanın 5 Yolu

KOBİ veya işletme yönetiminde ekip işbirliğini video konferans ile güçlendirmek kolay bir yöntemdir. Telefon görüşmesi ve IP üzerinden (VoIP) gerçekleşen görüşmelerden farklı olarak, yüksek çözünürlüklü video konferans ile görüşmek uzakta olsanız bile müşterileriniz ve iş arkadaşlarınızla yüz yüze görüşme imkanı sunar.

Yapılan araştırmalara göre, ekip işbirliğinde video konferansın önemi:

  • Polycom ve Redshift anket çalışmalarına göre, iş dünyasının liderlerinin %96’sı, video konferansı mesafeye meydan okumak ve kültürel engelleri yıkmak olarak tanımlıyor.
  • Uzaktan çalışanların yaklaşık %90’ı, video konferansın meslektaşlarına daha bağlı hissetmelerine yardımcı olduğunu belirtiyor.
  • Grup görüntülü sohbetlerini kullanan işletmelerin %94’ü, verimliliklerinin arttığını belirtiyor.

Yealink video konferans çözümleri; ekran paylaşımı, video kaydı ve medya akışı gibi güçlü işbirliği işlevlerini, kullanımı kolay ve güvenli tek bir platformda birleştirir. Böylece verimli ekip çalışması için daha fazla olanak sunar.

Video konferans işbirliğini geliştirmenin ve maliyetleri düşürürken üretkenliği arttırmanın 5 yolu:

1. İletişimi Geliştirin

İş gücünde esnekliğe ve netliğe öncelik verilen günümüzde, video konferans hem uzaktaki çalışanları hem de ofis içi çalışanları kolay ve doğrudan bir araya getiriyor. Ekipler video aracılığıyla fikir alışverişinde bulunabilir, karar vermeyi ve iletişimi engelleyen olumsuz durumları ortadan kaldırabilir. Ayrıca video konferans, liderlerin önemli bilgileri farklı ekiplere ve departmanlara aynı anda iletmesini sağlayarak birden fazla toplantı, uzun e-posta işlemlerini ve iş seyahati ihtiyacını azaltır.

2. İşbirliğini Kolaylaştırın

Video konferans, tek tıklamayla içerik paylaşımı vb. gibi ortak özellikler sağlayarak insanların gerçekten çözmeleri gereken şeylere daha fazla odaklanmalarını sağlar. Genellikle, sorunları çözmek için yalnızca e-postaya veya çağrıya güvenmek, bir günün çok fazla zamanına mal olur. Bu durumlar, ekip üyelerinin beyin fırtınası yapmasına ve yerinde kararlar almasına olanak tanıyan gerçek zamanlı işbirliği yeteneği sayesinde yüz yüze görüntülü konuşmalarla kolayca çözülebilir.

3. Bilgiyi Koruyun

Video konferans, toplantıları, etkinlikleri veya bilgi aktarımlarını otomatik olarak kaydederek ekipler için bilgilerin korunmasına yardımcı olur. Bu kayıtlar, toplantıları kaçıran ekip üyelerini yakalamak veya neler olduğunu bilmesi gereken diğer çalışanlar arasında döngü oluşturmak için kullanılabilir. Fiziksel olarak toplantıda bulunan ancak zihinsel olarak sokağın aşağısındaki gurme kafede bulunan çalışanlar bile geri dönüp gözden kaçırmış olabilecekleri önemli bilgileri gözden geçirebilirler. Kaydedilen videolar, yeni çalışanlar için eğitim araçları olarak da kullanılabilir.

4. Katılımı Arttırın

Çalışanlar, sanal bir toplantıya etkin bir şekilde katılmak için ihtiyaç duydukları araçlarla donatıldıklarında, toplantıya zamanında katılmaları ve sohbete aktif olarak katkıda bulunmaları daha olasıdır. Bununla birlikte, bazen canlı bir video konferans için herkesi aynı sanal odaya aynı anda almak mümkün değildir – özellikle de işgücünüz farklı zaman dilimlerine dağılmışsa. Belirlenen zamanda toplantıya katılamayan çalışanlar, olaydan sonra önemli bir toplantıya yetişebilir, daha sonra girdileriyle birlikte çalışabilir ve iş ilerlemeye devam edebilir.

5. Yönetimi Kolaylaştırın

Ekiplere, merkezi olarak yönetilen basit bir kullanıcı arayüzü ile birleştirilmiş bir çevrimiçi toplantı çözümü dağıtarak, her toplantıda sorun giderme yüküyle uğraşmak yerine toplantılarına odaklanabilir. Bir sorun olduğunda, herkesin neler olup bittiğine dair aynı video görüntüsüne sahip olması yararlı olabilir. Örneğin, zorlu bir sunucu sorununu satıcılarıyla birlikte gideren BT ekipleri, aynı gösterge ışıklarına bakmaktan yararlanabilirken, yeni bir ürünün nasıl çalıştığına dair soruları olan satış uzmanları, ürün ekibindeki meslektaşlarıyla görüntülü sohbete katılabilir. Bir e-posta veya telefon görüşmesi yoluyla sonsuz bir şekilde ileri geri alınacak şeyler, artık bir video görüşmesinde kısa sürede çözülebilir.

Ekip oluşturma ve işbirliği, satış ve müşteri ilişkileri için yüz yüze zaman önemlidir. Ancak video konferans ile ekibiniz yazmayı bırakıp birlik olabilir.

Önceki
Sonraki