Router, Gateway ve Modem arasındaki farklar nelerdir?

Router, Gateway ve Modem arasındaki farklar nelerdir?

Router, Gateway ve Modem arasındaki farklar nelerdir?

Network ürünleri hakkında birden fazla terim duyabilirsiniz. Router, Modem, Gateway. Benzer projelerde kullanıldığı zaman kafa karışıklığı yaratabiliyor. Teltonika Networks markası en çok Router modelleri ile nam salmıştır. O zaman bu; ürünleri farklı isimlerle piyasaya sürmenin süslü bir yanı mı yoksa bu isimler gerçekten de farkları anlamamıza yardımcı oluyor mu?

Bu blog yazımızda aralarındaki işlevsel farklılıkları doğru bir şekilde anlatmayı amaçlıyoruz.

Modem Nedir?

Öncelikle modemlerden başlayalım. Modem network ürünleri arasında en eski terimlerden biridir. Modemler çalışma prensibi olarak yalnızca bir görevi gerçekleştirmek amacıyla kullanılan basit cihazlardır. Bunu da A noktasından B noktasına veri gönderimi yaparak sağlamaktadır. Bu sebeple modemlerde veri güvenliği ve ya veri yönlendirme özellikleri mevcut değildir.

Router Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Modemler en basit network ürünlerinden birisi. Peki ya Router?

Routerlar en gelişmiş cihazlardan bir tanesidir. Modemler gibi internet bağlantısı sağlamak ve yönetmek amacıyla kullanılır. Aslında her router bir modemdir de diyebiliriz ancak tek benzerlik noktası burası işler bu noktadan sonra daha farklı bir boyut kazanacak.

Bir router sahibi iseniz onu kontrol etmek için başka bir cihaza  ihtiyacınız yok. Routerların en dikkat çeken özelliği birden fazla cihaza internet bağlantısı sağlayabilir. Birden fazla cihaz ve cihazlara bağlı diğer aygıtları yönetme yeteneği Routerları bir çok farklı kullanım senaryosuna adapte olmasını sağlar. Bu entegre çalışma prensibinin getirdiği en büyük fark ise yazılım fonksiyonelliği.

Router cihazlar genellikle güvenlik duvarı ve VPN gibi veri güvenliği özellikleri ile çalışmaktadır. Bu özellikler verilerinizi bir bütün halinde korumaya alır ve siber saldırı riskini en aza indirir.

Bütün bunların sonucunda Routerlar aynı anda birden çok cihaza güvenli internet bağlantısı sağlayan cihazlar olarak tanımlanabilir.

Gateway Nedir?

Son olarak Gateway cihazları inceleyeceğiz. Gateway, Network ürünleri hakkında konuşurken yaygın olarak kullanırız fakat genellikle yanlış kullanılan bir terimdir. Gatewayler sıklıkla Routerlar ile karıştırılmaktadır ve bunun sebebi çok benzer olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu iki cihazın çalışma şekillerine bakıldığında bir çok benzer nokta bulabilirsiniz. İkisi de VPN ve Tunnel gibi geniş güvenlik önlemleri ile çalışmaktadır.

Asıl ayrıştıkları noktaya gelecek olursak aralarında ki temel fark şu şekilde; Routerlar birden fazla cihazı yönetmek için kullanılmakta iken Gateway cihazları genellikle tek bir cihazı yönetecek şekilde dizayn edilmiştir.

Umuyorum ki bu blog yazımızda farklı cihazların farklı senaryolarda ne amaçlarla kullanıldığını, aralarında ki farkları ayırt edebilmenizi kolaylaştıracaktır.

Önceki
Sonraki