Okta Businesses at Work Raporu’na Göre Zoom Tüm Bölgelerde “Yükselişini Sürdürüyor”

Okta Businesses at Work Raporu’na Göre Zoom Tüm Bölgelerde “Yükselişini Sürdürüyor”

Tüm kuruluşlar iş dünyasında hızlı değişimlerin yaşandığı bir dönemden geçerken, Okta’nın raporunda iş birliği ve yeniliklerin yapılmasını kolaylaştırmada önemli rol oynayan uygulamalar değerlendirilmiştir.

Rapora göre başta APAC (Asya-Pasifik) ve EMEA (Avrupa-Orta Doğu ve Afrika) gibi belirli bölgeler ile eğitim ve teknoloji gibi sektörler olmak üzere Zoom’un benimsenmesi, yükselmesi devam etmektedir. Raporda ayrıca Zoom’un:

  • Müşteri sayısına göre yapılan sıralamada ilk beş uygulama arasında olduğu,
  • Tekil kullanıcılara göre yapılan sıralamada APAC’ta en hızlı büyüyen uygulama olduğu,
  • Okta’nın Microsoft 365 müşterilerinin %45’i tarafından kullanıma alındığı belirtilmiştir

Okta’nın raporunda sunulan bazı önemli maddeler:

Zoom’un küresel yaygınlığı artıyor

Zoom, dünyanın dört bir tarafında sorunsuz iletişim elde etmeye çalışan kuruluşlar için başvurulacak bir uygulama haline gelmiştir. Okta’nın yıllık raporunda “Video konferans alanının büyük gücü, bir önceki yıla göre APAC’ta %37 ve EMEA’da %45 büyüme kaydederek bölgesel müşteriler arasında yükselişini sürdürmektedir. Zoom’un, [Amazon Web Services] AWS’nin üçüncülüğüne giderek yaklaştığı Kuzey Amerika ise uygulamanın küresel ölçekte üst sıraları korumasını sağlamaktadır.” ifadeleri kullanılmıştır.

Zoom, APAC ve EMEA genelinde çok sayıda yeni üye kazanan ve Okta tarafından “iş birliğinin güçlü üçlüsü” olarak adlandırılan grubun (Google Workspace, Zoom ve Slack) bir üyesidir. Raporda, bu üçlünün “giderek daha fazla şirketin iş birliği konusunda son teknoloji, işlevsellik ve kullanılabilirlik sunduğu” belirtilmiştir.

Özellikle APAC bölgesinde yer edinen Zoom, kısa sürede %231’lik artışla bölgede tekil kullanıcı sayısına göre en hızlı büyüyen uygulama unvanını kazanmıştır.

Zoom tüm sektörlerde

İş birliği teknolojisini ister hibrit bir sınıf oluşturmak ister kullanıcıların hizmet seviyesini yükseltmek olsun her sektör kullanmaktadır. Günümüzün Zoom kullanıcıları çok farklı sektörlerde faaliyet göstermektedir. Elde ettiği bulgularla da bu çeşitliliği ortaya koyan raporda; Zoom’un popülerliği sağlık ve farmasötik, finans ve bankacılık, eğitim ve kâr amacı gütmeyen sektörlerde daha fazla göze çarpmaktadır ve uygulama bu sektörlerde en popüler üçüncü uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır.

Okta’nın raporunda özellikle iki sektöre odaklanılmaktadır: eğitim ve teknoloji. Eğitim sektöründe Google Workspace ve Zoom ile iş birliğine odaklanılmıştır. 2020 Businesses at Work (from Home) raporunda 23 Mart 2020’de eğitim sektöründeki müşteriler arasında 28 gün öncesine kıyasla %1941 büyüme kaydettiğinin ve Zoom’un kullanıcıları çekmeyi sürdürdüğünün belirtilmesinin ardından Zoom’un tekil kullanıcı düzeyinde süregelen büyümesi oldukça etkileyicidir.

Teknoloji sektöründe ise iş birliğine odaklanan şirketler, uygulamanın benimsenmesini sağlamıştır. Raporda “Teknoloji sektöründe, bahsi geçen iş birliğinin güçlü üçlüsü tarafından bir önceki yıla göre hâlâ ciddi büyüme kaydedildiğini görüyoruz: Google Workspace için %32, Zoom için %33 ve Slack için %34.” ifadelerine yer verilmiştir.

İlk 5: İki kez üst üste

Toplam müşteri sayısına göre bir değerlendirme yapıldığında, Zoom popülerlik bakımından bir kez daha beşinci sırayı yakalamıştır. Uygulama, geçtiğimiz yıl boyunca olağanüstü büyüme kaydeden az sayıda uygulamadan biri olmuştur ve raporda da belirtildiği gibi. Zoom %36 büyüme kaydetmiştir.

Tekil kullanıcılara göre popülerlik incelendiğinde, “Zoom, 2020 yılındaki dudak uçuklatan %195’lik büyümenin ardından bile bir önceki yıla göre %42’lik etkileyici bir artış elde etmiştir.”

Önceki
Sonraki