RUTxx Wake On Lan Özelliği

RUTxx Wake On Lan Özelliği

Bu makalede Teltonik RUT cihazları için Wake On Lan özelliğinin nasıl aktif edileceğini adım adım öğrenebilirsiniz.

Bu senaryoda ihtiyacımız olan;

RUT2xx veya RUT9xx serisinden bir Router.
Wake on LAN uyumlu ağ kartına sahip bir PC.

1- Windows Aygıt Yöneticisi’ni açın (Windows Tuşu + R’ye basın ve “aygıt yöneticisini” arayın) ve Ağ bağdaştırıcıları bölümünde Ethernet ağ arabirim kartınızı bulun. Bağdaştırıcıya sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

wake on lan özelliği

2- Gelişmiş sekmesine gidin, Sihirli Pakette Uyandırma seçeneğini bulup seçin ve değerini Etkin olarak ayarlayın;

3- Ardından Güç Yönetimi sekmesine girin ve bu aygıtın bilgisayarı uyandırmasına izin ver seçeneğinin yanına bir onay işareti koyun;

4 -Yapılandırmayı kaydedin. Şimdi Windows Komut İstemi’ni açın (Windows Tuşu + R’ye basın ve “cmd”yi arayın) ve ipconfig /all komutunu girin. Bu eylem, ağ arabirimiyle ilgili tüm bilgileri görüntüler. İlgili ağ bağdaştırıcısını bulun ve MAC (Fiziksel) Adresini yönlendiricinin WOL yapılandırmasına kopyalayın (Servisler → Wake on LAN);

5- Router yapılandırmasını kaydedin. Bilgisayarınızı uyku moduna geçirin ve yapılandırmanızın çalışıp çalışmadığını test etmek için “Cihazı uyandır” düğmesine tıklayın.

Not: Wake on LAN’ın çalışması için bazı bilgisayarlar, bilgisayarın BIOS menüsünde bazı ek güç yönetimi ayarları yapmanızı gerektirecektir. BIOS menüsüne ulaşma ve ayarlarını değiştirme işlemi bilgisayarın anakart üreticisine bağlı olduğundan, bu kısım adım adım talimatlarda yer almamaktadır.

Tüm adımları izlemenize rağmen bilgisayarınızı uyandıramıyorsanız, Wake on LAN’a izin vermek için bilgisayarınızın BIOS ayarlarını nasıl değiştireceğiniz konusunda çevrimiçi bir arama yapmayı deneyin.

Önceki
Sonraki