RUT2xx Bootloader Upgrade

RUT2xx Bootloader Upgrade

Bu makale, RUT2xx Router’ının önyükleyicisinin adım adım nasıl yükseltebileceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.

Önyükleyici, açılışta otomatik sınamaların tamamlanmasının ardından yönlendirici için işletim sistemini veya başka bir sistem yazılımını yükleyen bir programdır; işletim sisteminin kendisinin yükleyicisidir.

1.) Bootloader Sürümünü Kontrol Etme

Bootloader sürümünüzü Sistem sekmesi altındaki Ürün Yazılımı bölümünde bulabilirsiniz; kısacası: Sistem->Firmware. Bootloader sürümünü, Kernel sürümünün hemen altındaki Güncel Ürün Yazılımı Bilgileri altında bulabilirsiniz;

2.) Bilgisayarda Static IP Ayarlama

Bootloader, Bootloader menüsünden yükseltilebilir. Önyükleyici menüsü erişilebilir hale geldiğinde, yönlendirici normal durumunda çalışmayacaktır, yani DHCP dahil tüm normal hizmetler devre dışı bırakılacaktır, bu nedenle önce PC’nizde bir Statik IP adresi ayarlamanız gerekecektir.

Yönlendiricinin varsayılan adresi 192.168.1.1’dir, bu nedenle PC’nizin IP adresi de ilk alt ağda olmalıdır, örneğin: 192.168.1.2. Son sayı, 2 – 254 aralığında herhangi bir sayı olabilir. PC’nizin IP’si yönlendiricinin IP’si (192.168.1.1) ile aynı olamaz, 192.168.1.255 ve 192.168.1.0 da olamaz.

Statik bir IP adresinin nasıl kurulacağına dair kısa bir kılavuz aşağıda bulabilirsiniz.

3.) Ethernet Ayarları penceresindeyken, “İlgili ayarlar” altında bulunan Adaptör seçeneklerini değiştir’e tıklayın,

 

4.) Ağ bağlantıları penceresindeyken, Ethernet bağdaştırıcınızla ilişkili Ağ bağlantısına sağ tıklayın ve Özellikler’e tıklayın,

 

5.) Ardından, İnternet Protokolü Sürüm 4’e (TCP/IPv4) tıklayın,

 

6.) Aşağıdaki IP adresini kullan’ı işaretleyin ve PC’niz için statik bir IP girin (örn. 192.168.1.2); ağ maskesi – 255.255.255.0; ağ geçidi – 192.168.1.1

 

7.) Router Güç Kaynağı Biriminin (PSU) fişini çekin ve yalnızca (bilgisayarınız için) LAN Ethernet bağlantı noktasını takılı bırakın.

WAN Ethernet bağlantı noktası aşağıdaki işlem boyunca takılı olmamalıdır.

Reset düğmesini basılı tutun. Reset düğmesini basılı tutarken Güç Kaynağını tekrar prize takın. Güç Kaynağını prize taktıktan sonra, Reset düğmesini 3-4 saniye basılı tutun. Bundan sonra, tüm Ethernet bağlantı noktası LED’leri yanıp sönmeye başlamalıdır.

Şimdi Bootloader menüsüne girebilirsiniz. Web tarayıcınızı açın ve yönlendiricinizin IP adresini URl alanına girin ve sonuna /uboot.html ekleyin (192.168.1.1/uboot.html). URL’nin yolu önbelleğe alınmış olabileceğinden, yönlendiricinin WebUI’sine en az bir kez bağlandıysanız bu çalışmayabilir. Bu sorunu çözmek için tarayıcının önbelleğini temizleyebilir veya daha basit bir şekilde tarayıcıyı tarama bilgilerini önbelleğe almayan bir modda açabilirsiniz. Google Chrome’da buna Gizli mod denir ve ctrl+shift+n tuşlarına basılarak erişilebilir; Mozilla Firefox’ta buna Özel Tarama denir ve ctrl+shift+p tuşlarına basarak erişilebilir; Microsoft Edge ve Internet Explorer’da InPrivate’dir, ctrl+shift+p tuşlarına basarak erişilebilir.

Bootloader görüntüsünü yükleyin ve U-Boot’u Güncelle’ye tıklayın,

8.) Aşağıdaki gibi bir pencere ile karşılanmalısınız,

9.) Bu, yükseltmenin başladığı ve tarayıcı penceresini kapatabileceğiniz anlamına gelir.

Güncellemenin kendisi yalnızca birkaç saniye sürer ancak yönlendirici daha sonra yeniden başlatılır. Yönlendirici tekrar erişilebilir hale gelmeden önceki tüm süreç 2-3 dakika sürer.

ÖNEMLİ NOT: PC’nizin IP adresini değiştirmeyi unutmayın, çünkü manuel olarak herhangi bir DNS sunucusu belirtmediyseniz, diğer cihazlara bağlanırken veya internet erişiminde sorun yaşanmasına neden olabilir.

Önceki
Sonraki