Zoom Meetings ve Zoom Webinar Arasındaki Farklar

Zoom Meetings ve Zoom Webinar Arasındaki Farklar

Zoom Meetings ve Zoom Webinar ile birinci sınıf etkinliklerinizi sanal ortamda sorunsuz bir şekilde sunun.

Büyük toplantılara ev sahipliği yaparken, toplantı sahibinin erişebildiği özellikleri ve bunları nasıl etkinleştireceğini/devre dışı bırakacağını bilmesi önemlidir. Zoom Meetings, karşılıklı fikir alışverişi ve işbirliği adına, bir grup insanın birbiriyle kolayca etkileşim kurması için yapılan aktivitedir ve tüm katılımcıların birbirleriyle ya da toplantı sahibiyle kolayca iletişim kurmasını, paylaşımda bulunmasını sağlar.

Zoom Webinarlar, oturum sahibinin daha fazla kontrol sahibi olduğu ve katılımcıların, tercihe bağlı olarak ses veya video açık olmadan katılabildiği geniş bir kitleye sunum yapmak için kullanılan en iyi yöntemdir. Webinarların odak noktası sunum yapan kişi veya panelistler üzerindedir. Katılımcılar dinlemek, öğrenmek için katılır ve sonunda sorular sorar. Zoom Webinar, şirket içi ve dışı büyük etkinlikleri, belediye meclisi toplantıları, ürün duyuruları, müşteri konferansları, konserler ve hatta dini toplantılar gibi büyük etkinlikleri destekler.

Zoom Meeting Nedir?

Zoom Meetings, tüm katılımcıların içerik paylaşmasına ve videolarını açıp kapatmasına, açıklama eklemesine, beyaz tahta kullanmasına ve sohbete katkıda bulunmasına olanak tanıyan, yüksek düzeyde işbirliğine dayalı olacak şekilde tasarlanmıştır. Sanal toplantıların işbirlikçi doğası nedeniyle, tüm katılımcıların katılıp katılmadığını takip edebileceğiniz etkinlikler arasında en iyisidir.

Zoom Meetings Temel Özellikleri Nelerdir?

Bekleme Odaları – Bir parola gerektirmenin yanı sıra, toplantı sahibi, katılımcıları taramak ve yalnızca etkinliğe davet edilenlerin katılabilmesini sağlamak için “bekleme odalarını” etkinleştirebilirsiniz.

Kayıt – Lisanslı Zoom Meetings kullanıcıları için toplantılarınızı planlama ve katılımcılar için kayıt yaptırma seçeneğiniz bulunur. İstediğiniz alanları ve kayıt sayfanızı kişiselleştirebilirsiniz.

Ekran paylaşımı – Toplantının sahibi, içeriği paylaşabilir ve katılımcıların ekranlarını da paylaşmasına izin verebilir. Ekranınızı paylaşırken, müzik ve video seslerini de paylaşabilirsiniz.

Online Beyaz Tahta – Ekranınızı paylaşırken beyaz tahtayı paylaşma seçeneğiniz vardır. Bu, açıklama ekleyebileceğiniz boş bir beyaz ekranı paylaşmanıza olanak tanır. Tıpkı sınıftaki bir beyaz tahta gibi çizebilir, yazabilir ve üzerine çıkartmalar yapıştırabilirsiniz. Toplantı sahibi, katılımcıların ortak açıklama eklemesine izin verebilir.

Ara Odaları – Ara Odaları özelliği, işbirliği ve küçük grup toplantıları için bireysel alanlar oluşturarak toplantınızı 100 ayrı oturuma bölmenize olanak tanır.

Tepkiler – Toplantı katılımcıları, toplantıyı kesintiye uğratmadan iletişim kurmak için bir toplantı sırasında emoji ile tepki verebilir. Emoji, katılımcının videosunun köşesinde görünür.

Sohbet – Toplantı içi sohbet, grup sohbetinin yanı sıra 1’e 1 özel sohbeti destekler. Toplantı sahibi, katılımcıların kimlerle sohbet edebileceğini seçebilir veya sohbeti tamamen devre dışı bırakabilir.

Anket – Lisanslı Zoom Meetings kullanıcıları için, tek bir toplantıda 25 adede kadar anket ayarlayabilir ve başlatabilirsiniz. Toplantı katılımcılarınızla etkileşim kurmak için tek veya çoktan seçmeli anketler yapabilirsiniz.

Canlı Yayın– Lisanslı Zoom Meetings kullanıcıları, kitle erişimlerini genişletmek için YouTube Live, Facebook Live vb mecralardan yayın yapma olanağına sahiptir.

Görünüm yönetimi – Toplantı sahibi veya yardımcısı, birincil aktif konuşmacı olarak dokuz adede kadar video katılımcısını öne çıkarabilir ve katılımcılar yalnızca bu konuşmacıları görür. Bu özellik genellikle bir açılış konuşmacısını öne çıkarmak için kullanılır. Toplantı sahibi veya yardımcısı, katılımcılar için galeri görünümünün sırasını da yeniden düzenleyebilir.

Zoom Webinar Nedir?

Ücretli Zoom Meeting lisansınızın bir eklentisi olarak Zoom Webinar, dünyanın her yerindeki izleyicilerle bağlantı kurmayı sağlar. Zoom Webinar kullanmak, Zoom’un aynı mükemmel video kalitesini ve güvenilirliğini sağladığından sorunsuz bir deneyim yaşatır.

Zoom Webinar’ı kullanırken ilginizi çekebilecek temel özellikler şunlardır:

Kayıt – Webinarınızı planlarken kayıt isteyebilirsiniz. Toplantılar gibi, istediğiniz alanları yakalamak için kayıt sayfanızı özelleştirebilirsiniz.

Marka – Webinar kayıt sayfanızı renk şemasıyla, başlık, afiş, logo ve konuşmacı bilgileriyle özelleştirebilirsiniz.

Kaynak izleme URL’leri – Zoom’un webinarında, web semineri kayıt sayfasını birden fazla yerde paylaşırsanız, kaydolanlarınızın nereden geldiğini görmenize olanak tanıyan bağlantılar oluşturabilirsiniz. Örneğin, hangisinin en iyi performansı gösterdiğini görmek için bir kaynak izleme bağlantısını Facebook’ta veya Twitter’da paylaşabilirsiniz.

Soru-Cevap – Soru-Cevap özelliği, katılımcıların web semineri sırasında soru göndermelerine olanak tanır. Toplantı sahibi, yardımcılar ve panelistler gönderilen soruları yanıtlayabilir. Ek olarak, toplantı sahibi etkinleştirirse, katılımcılar diğer katılımcıların sorularını yanıtlayabilir ve oylayabilir. Webinarınızın ardından soru-cevap raporunu indirebilir ve gönderilen soruları inceleyebilirsiniz. Örneğin, daha efektif webinar katılım takip deneyimi sağlamak için, bir katılımcının hangi soruları ve konuları sorduğunu inceleyebilirsiniz.

PayPal ve EventBrite entegrasyonları – PayPal entegrasyonu, webinarlarınız için bir kayıt ücreti almanızı sağlar. EventBrite entegrasyonu, bilet satmanıza ve webinar (ve toplantı) kayıtlarınızı yönetmenize ve katılımcı bilgilerini otomatik olarak senkronize etmenize olanak tanır.

Web semineri sonrası anket – Webinarınızı planlarken, etkinlik sonrasında görünecek bir anket oluşturabilirsiniz. Anketi kendiniz oluşturabilir veya katılımcılarınızın bir üçüncü taraf anket çözümüne yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik, etkinliğinizin nasıl geçtiği, içeriğinizin nasıl alındığı vb. hakkında geri bildirim almak için kullanılabilir.

Katılımcı görüntüleme yönetimi – Webinarlarda, panelistleri, aktif konuşmacıyı ve sunumu aynı anda göstermek için üç ekran desteğiniz vardır. Toplantı sahibi birden fazla kullanıcının videosunu öne çıkararak masaüstündeki katılımcıların bunu görmesine izin verebilir. Webinar sunucusu ve panelistler, Galeri Görünümünün sırasını da yeniden düzenleyebilir.

Canlı YayınZoom Webinar ile YouTube Live, Facebook Live veya başka bir platformdan yayın yaparak daha da geniş bir kitleye ulaşma olanağına da sahipsiniz.

Önceki
Sonraki