SBC Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

SBC Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

SBC Nedir?

Günümüzde Session Border Controller (SBC), VOIP iletişimin kilit noktalarından biridir, SBC genel olarak bir network üzerindeki IP tabanlı sesli ve video iletişim trafiğini yöneten bir ağ güvenlik cihazıdır. SBC’ler, iki veya daha çok network arasındaki sesli ve video trafiğini güvenli bir şekilde yönlendirmeye yardımcı olur.

AudioCodes SBC Genel Özellikleri Nelerdir?

Audiocodes SBC’ler, bir ağdan diğerine geçen sesli ve video trafik kalitesini arttırmak ve ağ güvenliğini sağlamak için birçok farklı özellik sunar. Bunlar arasında çeşitli kodek ve sıkıştırma algoritmaları, paket düzenleme, trafik yönetimi, numara yönlendirme ve QoS (Quality of Service) ayarları gibi özellikler yer alır. Ayrıca mevcut ses paketine kodek eklenmesi veya mevcut kodeğin değişimi (Transcoding) gibi işlemleri de yapar.

AudioCodes SBC hangi güvenlik protokollerini destekler?

AudioCodes SBC’ler, IP tabanlı sesli ve video trafiğinde güvenliği sağlamak için farklı güvenlik protokolleri kullanır. SIP (Session Initiation Protocol), TLS (Transport Layer Security), SRTP (Secure Real-time Transport Protocol) bunlardan bir kaçıdır. Bu protokollerin olmadıği ses paketlerinin güvenli hale getirilmesi veya protokol değişimi için de yine SBC kullanılmaktadır.

AudioCodes SBC ler nerelerde kullanılır?

AudioCodes SBC’ler, genellikle servis sağlayıcılar, büyük kurumsal şirketler veya IP tabanlı iletişim sistemleri gibi büyük ölçekli iletişim ağlarında kullanılır. AudioCodes SBC çözümleri yazılımsal veya donanımsal olarak sunulabilir ve, en küçük projelerden en büyük projelere kadar ürün portföyü sunmaktadır. Ayrıca donanımsal SBCler, istendiğinde çeşitli TDM portları ile de konfigüre edilebilecek hibrit ve modüler yapıda üretilebilmektedir.

AudioCodes SBC Çeşitleri Nelerdir?

Pure SBC: Yalnızca SBC olarak kullanılmak için tasarlanmış cihazlardır, üzerlerinde sadece Network bağlantı portları bulunur, Pure SBC ler genellikle çok büyük işletmelerin ses trafiğinde aktif rol alır. Bu yüzden sadece SBC fonksiyonu bu cihaz üzerinden yönetilir.

Hibrit SBC: Hem SBC özelliği olan hem de üzerinde çeşitli TDM portları bulunan cihazlardır, Mediant 1000B modüler yapıda olup üzerine istenen TDM portları eklenip çıkarılabilir, Bu cihazı isterseniz Pure sbc olarak kullanabilir, isterseniz ek modüller satın alarak Hibrit SBC haline çevirebilirsiniz. Mediant 500, Mediant 800B ve Mediant 800C ise üzerinde fabrikasyon olarak TDM portları barındırabilir, her port konfigürasyonu için ürün kodu değişmektedir.

Mediant Virtual Edition (Sanal) SBC: Yazılım tabanlı bir SBC’dir ve temin edilen bir sunucu üzerine kurulması yeterlidir. Sanal ortamlarda çalışabilen bu SBC, küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler için tasarlanmıştır ve farklı özelliklerle birlikte gelir.

Bu SBC’lerin her biri, farklı özelliklere ve kapasitelere sahip olduğundan, seçim yapmadan önce bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Önceki
Sonraki