IoT Nedir? Nerede Kullanılır?

IoT Nedir? Nerede Kullanılır?

IoT Nedir?

IoT son yıllarda sıkça adını duymaktayız. Çoğumuz internetin ne olduğunu ve nasıl kullanıldığını biliyor. Ancak son yıllarda türetilmiş bu terimi çokça duymaya başladık. Nesnelerin İnterneti veya daha yaygın olarak kısaltması IoT (Internet Of Things) olarak bilinir.

İsminden de anlaşılacağı üzere İnternet üzerinden birbirleri arasında veri gönderip alabilen fiziksel nesnelerden oluşan bir sistem. Önceden veri bağlantısı çoğunlukla bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda yaygındı. Şimdi IoT çağında neredeyse her şey İnternet erişimiyle zenginleştirilebilir. TV’ler, tost makineleri, garaj kapıları, akıllı saatler, çamaşır makineleri, gibi ev eşyalarından dev konveyörlere, robotlara ve tüm fabrikalara kadar ikinci olarak ise Endüstriyel Nesnelerin İnterneti veya kısaca IIoT olarak adlandırılan IoT alt kategorisine girer.

Ayrıca bu akıllı cihazlar herhangi bir insan etkileşimi olmadan iletişim kurabilir, bu da gelişmiş otomasyon ve akıllı ev sistemlerinin temelini oluşturan bir özelliktir. Dolayısıyla IoT’nin yalnızca cihazlarla etkileşim deneyimini geliştirmenin bir yolu olmadığı, aynı zamanda onları biz etraflarında olmadığımızda bile çalışmaya ve hayatlarımızı etkilemeye devam edecek şekilde bir amaca hizmet etmelerinin yolu olduğu da söylenebilir.

IoT Nerede Kullanılır?

Ev Güvenliği

Çoğumuzun için evimiz  ve içindeki sevdiklerimizin güvende olduğunu bilmek ve iyi hissetmek önemlidir. IoT nerede olursanız olun evinizin içinde ve dışında olup biten her şeyden haberdar olmanıza yardımcı olabilir. Eski sensörler, akıllı kilitler, kapılar, alarmlar kameralar, duman dedektörleri ve diğer güvenlik araçları bile telefonunuza, e-posta hesabınıza ve hatta doğrudan yetkililere ve ya güvenlik firmanıza bilgi amaçlı uyarılar gönderebilen IoT cihazlarının yardımı ile çevrilebilir. Yanlışlıkla unutmanız halinde kapıları sizin için kilitleyebilirler.

Akıllı Şehir

IoT sistemleri şehrinizi her gün farkında bile olmayabileceğiniz şekillerde daha akıllı hale getirmeye devam ediyor. Hiçbir otobüste bilet terminali veya Wi-Fi Hotspot kullandınız mı? Bunu IoT olmadan yapamazdık. Trafikte sıkışıp kalmak peki, IoT bu konuda da iyileştirme yapmaya devam ediyor. Buna akıllı elektrikli araçlar ve şarj istanyonları,  trafik ışığı kontrolü ve akıllı yaya geçitleri, sokak aydınlatmaları gibi örnekler buna dahil edilebilir.

Sağlık Hizmeti

Akıllı cihazların artması ve gelişmesi ile birlikte insanların uyku döngüleri ile ilgili verilerin kaydedebildiği, aktivite düzeylerini ölçebildiği, günlük fiziksel ve beslenme alışkanlıklarının takip edilebildiği yaygın bir  hale gelmiş bulunmakta. IoT cihazları bu noktada da belirli sağlık sorunlarını tedavi etmeye ve hatta önlemeye yardımcı olabiliyor. Bazı akıllı sensörler, implantlar veya sadece telefonunuzdaki, saatinizdeki basit uygulamalar yardımıyla bazı rahatsızlıkların tedavisi ve önlenebilmesini mümkün kılmakta. Hatta bu cihazlardan bazıları bu bilgileri doktorunuza iletebilir, kritik durumlarda ise hastaneye gitmeniz gerektiğini size bildirebilir.

Önceki
Sonraki