2.4 Ghz ve 5 Ghz Arasındaki Farklar Nelerdir?

2.4 Ghz ve 5 Ghz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gigahertz terimi her hangi bir işlemcinin bir saat içindeki veri iletim miktarının ölçümü sonucunda ortaya çıkmaktadır. Başlıkta belirttiğimiz 2.4 GHz ve 5 Ghz ise modem ve ya router frekanslarıdır. Bu frekanslar kablosuz internet erişimi sağlanırken karşımıza çıkmaktadır. Bir kablosuz internet cihazı satın alırken bu terimler kafa karıştırıcı olabilir.

Kablosuz internet cihazlarında kullanabileceğiniz frekans bantları 2.4 GHz ve 5 GHz olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu bant genişlikleri sizin internet bağlantı hızınızı etkiler. İki bant genişliği arasındaki en bariz fark bu internet hızıdır. İki bant genişliğinin de sağladığı hızlar şu şekildedir, 2.4 GHZ 600 MBps, 5 GHz 1300 MBps kadar desteklemektedir. Tabiki aralarındaki tek fark bu değildir. Kablosuz olarak internet imkanı sağlayan çoğu modem ve router 2.4 Ghz bant genişliğini kullanır. Bunun sonucu olarak daha kalabalık bir hattır. Fakat kalabalık olmasının yanı sıra duvar, kat yüksekliği ve mesafenin uzak olduğu alanlarda daha iyi bir bağlantı sağlayabilir. İç mekanlarda kusursuz çalışabilmektedir. Bunun sebebi ise 2.4GHz bant aralığını kullanan ağlar 5 Ghz kullanan ağlara göre daha geniş bir bant aralığı ve daha uzun frekans dalgaları sağlamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bir çok cihaz 2.4Ghz bant aralığında çalıştığı için ağ trafiğinde yoğunluk yaşanacak ve veri transferinde aksamalar yaşatabilmektedir.

5 GHz bant aralığında ise daha az yoğunluk ve daha temiz bir veri transferi mevcuttur. En büyük avantajı ise daha yüksek hızlarda veri transferi yapabilme özelliğidir. Bu hız hem download hem de upload hızlarınızı büyük oranda arttırır. Dezavantaj olarak ise frekans dalga boyları 2.4Ghz e göre daha kısa olduğundan uzun mesafelerde, duvar ve kat farkının olduğu alanlara uygun kullanıma sahip değildir. Veri akışında kopmalar ve sağlıksız bir bağlantı olacaktır.

Sürekli olarak ilerleyen ve kendini geliştiren teknoloji ile birlikte artık aynı anda çift bant genişliğini sağlayan cihazlarda mevut. Bu cihazlarda isterseniz arayüz üzerinden hangi bant genişliğinde kullanacaksınız seçim yapabilirsiniz. Bu şekilde çalışan cihazlarda aynı anda sadece bir bant genişliğini kullanabilirsiniz. Eş zamanlı olarak çalışan cihazlarda ise aynı anda iki bant üzerinden yayın yapılabilir. Böylece sizlere bağlantı sırasında seçim yağma şansı doğacaktır.

Hangisi Kullanılmalıdır?

Bu soru aslında tamamen sizlerin kullanım amacınıza ve kullanım alanınıza göre değişiklik göstermektedir. Yüksek katlar, duvarlar ve uzak mesafe için 2.4 GHz tercih edilebilir. Apartmanlar gibi kalabalık mekanlar için ise kendi dairenizde 5 GHz bant genişliği daha az kullanımda olacağı için yüksek veri hızları ve daha kararlı bir internet bağlantısı sebebiyle tercih edilebilir.

Önceki
Sonraki