Aktif Gürültü Engelleme (ANC) Teknolojisi Nedir?

Aktif Gürültü Engelleme (ANC) Teknolojisi Nedir?

ANC teknolojisi bir diğer adıyla Active Noise Cancellation yani Aktif Gürültü Engelleme özelliği günümüzde en çok konuşulan teknolojiler arasındadır.

1936 yılında ilk gürültü engelleme teknolojisinin temeli atıldı bunun kulaklığa yansıması ise 2000 yılında bir gerçekleşti. Bu süreçte otomobillerden farklı sektörlere kadar kolu uzanan bu teknoloji dünyanın her yerinde ses getirmeye başladı ve ‘elektronik gürültü yönetimi testi’ çoğu sektörde denendi.

ANC Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Kulaklığa yansımasına bakacak olursak, Aktif Gürültü Engelleme (ANC), kulaklığın üzerindeki mikrofon veya mikrofonlar ile dış sesleri tespit edip o seslerin tam tersi frekanslar üreterek o sesleri sıfıra indirir. Böylece kulaklığınızda sadece sizin duymak isteğiniz ses olur. Her kulaklıkta bu teknolojiyi aktive etme ya da devre dışı bırakma butonu vardır. Kullanıcı dilediğinde ANC’yi kapatıp, açabilir. ANC özellikli kulaklıklar mobil olarak çalışan kişilerin tercih ettiği kulaklıklar arasındadır. Seyir halinde veya kalabalık ortamlarda toplantılara katılabilir ya da konuşmalarınızı kusursuzca gerçekleştirebilirsiniz.

Önceki
Sonraki