Roketsan bünyesinde yer alan analog altyapı ve analoginterkom sistemleri, yerini 2N’in yenilikçi çözümlerine bıraktı.

Ülkemizde roket ve füze tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi konularında lider bir kuruma sahip olunması amacıyla 1988 yılında kurulmuş Roketsan’ın test alanları ve tasarım ekiplerinin merkezle ortaklaşa haberleşmek için kullandığı mevcut analog altyapı ile birlikte analog interkom sistemleri, 2N’in öncü teknolojiye sahip yenilikçi çözümleriyle değiştirildi. Kurum bünyesindeki mevcut sistemin eski olması, analog yapıda gelen çağrıların kimden geldiğinin net olarak bilinememesi ve mevcut sistemin genişleyememesi çeşitli sorunlar oluşturmaktaydı. Tüm binalarda yerleşik mevcut fiber altyapının kullanılması,bas-konuş sistem yerine yenilikçi full-dublex iletişim ihtiyaçlar doğrultusunda Roketsan’ı 2N markasına yönelten nedenler oldu. Aynı zamanda test/tasarım merkezlerinde kullanılacak interkom cihazlarında üst düzey dayanıklılık da ihtiyaçlar arasında yer alıyordu.

Pazardaki en üst düzey dayanıklılık standardı olan IP69 veIK10 dayanıklılık sertifikalarına sahip Helios IP Safety Roketsan için en uygun ürün olarak göze çarpmaktaydı. 2N Helios IP Safety IP İnterkom ile sunulan çift mikrofon, 10W ses çıkış gücü, kurulum ve kullanım kolaylığı, çözümlerin en önemli farklılıkları arasında yer alıyordu.

Sistem merkezine konumlandırılan Xpeech IP Telefon Santrali de merkezi olarak tüm 2N Helios IP Safety interkomlarının merkezi olarak yönetilmesi, grup çağrılar başlatılarak aynı anda birden çok test/tasarım merkezine anons yapabilmesi gibi katma değerli özellikleriyle projenin diğer bir tamamlayıcı unsuru oldu.

Kontrol odasındaki aktif olarak görev alan 2 personelin kullanılan Sennheiser DW Office kulaklıklarının interkom fonksiyonu ile gelen ya da giden bir anonsun aynı anda hem kontrol odasındaki 2 personel tarafından hem de sahadaki personel tarafından işitilmesini sağladı.

Yürütülen proje kapsamında, kontrol odasında yer alan meşguliyet göstergeli Yealink IP Telefonlar da gerektiği durumlarda HD Ses kalitesinde handsfree olarak, gereken durumlarda da Sennheiser DW Office kulaklıklarıyla hem konfor hem de kullanıcı dostu bir kullanım sundu.Kasım – 2017