IP PBX sistemlerini VoIP saldırılarından korumak üzere geliştirilmiş Pika uFirewall, Bircom güvencesiyle satışa sunuldu.
Ağ üzerinde kendini belli etmeden ve performans kaybı yaşatmadan çalışabilen uFirewall, saldırıları daha IP santralına ulaşmadan engelliyor. Kullanım ve kurulum için özel bir teknik bilgi gerektirmeyen uFirewall, tüm kurumsal ve bireysel kullanıcıların VoIP güvenliğini sağlıyor.
1987 yılından beri haberleşme teknolojileri alanında faaliyet gösteren Pika Technologies tarafından geliştirilen VoIP güvenlik çözümü Pika uFirewall, Bircom güvencesi ile pazara sunuldu.
uFirewall, IP PBX sistemlerini VoIP saldırılarından korumak üzere geliştirilmiş bir güvenlik aracı. Herhangi bir IP adresine sahip olmayan uFirewall, bu sayede ağ üzerinde görünmeyen bir cihaz olarak çalışıyor. Ağ üzerinde görünmediği için saldırganlar, cihazın varlığı saptayıp önlem alamıyor. Hızlı paket işleme özelliği sayesinde bağlı bulunduğu ağ yapısında herhangi bir saldırı anında bile, olması gereken kablo hızına çok yakın bir hızda performans gösteriyor.

Anında etkin koruma
uFirewall, SIPVicious, VolPER, SiVus, SIPDoS gibi en çok bilinen VoIP saldırı araçlarının yöntemlerine karşı güvenlik duvarı vazifesi görüyor. Cihaz, herhangi bir özel beceriye ve mevcut yapıda değişikliğe gerek duyulmadan, tak-çalıştır yapısı sayesinde IP santraline kolayca kurulabiliyor. Ağ yapısına dahil olduktan sonra da bakım veya kontrol gerektirmeden IP santralini ve VoIP ağını anında korumaya başlıyor.

Teknik bilgiler
Layer-2 seviyesinde çalışması, bir IP adresi olmadığı için uFirewall’u ağ üzerinde görünmez yaparken, saldırganların fark etmesine ve önlem almasına da izin vermiyor. Pika uFirewall’un sistemi korumaya başlaması için santral ve VoIP hizmeti ile router arasına bir ağ kablosu ile bağlamak yeterli oluyor. İhtiyaç duyulduğu takdirde ön tanımlı ayarları değiştirilebiliyor ve parametreler kullanıcı ihtiyaçlarına göre tekrar düzenlenebiliyor.
Otomatik ‘blacklist-kara liste’ özelliğiyle, herhangi bir şüpheli erişim ve saldırı algılandığı durumlarda, erişmeye çalışan IP adresi tamamen engelleniyor ve kara listeye alınıyor. Bu sayede saldırgan IP santralına erişemeden engellenmiş oluyor.
USB yuvası sayesinde, bir USB flash bellek ile cihazın ayarları değiştirilebiliyor ve bütün Log kayıtlarına ulaşılabiliyor. Detaylı kayıt bilgileri ile hangi zamanlarda hangi IP adresinden ne tür bir saldırı yapılmış görülebilirken, bu bilgiler doğrultusunda farklı önlemler de alınabiliyor. Tüm bunlara ek olarak, kayıt tutma seviyesi önem derecesine göre değiştirilebiliyor; yapılan çağrılarla ilgili istatistiki bilgiler de ayrı bir dosyada görüntülenebiliyor.

Bulut desteği de var
2.0 sürümü ile VoIP ağlar için bulut desteği de eklenen uFirewall bu sayede uzaktan erişim, IP kara liste yönetimi, anlık saldırı takibi, e-posta uyarı sistemi gibi birçok yenilik ve kolaylığı beraberinde getiriyor.
Yalnızca 10 santimetrelik küçük boyutuyla dikkat çeken Pika uFirewall, 400Mhz işlemcisi, 32MB 400Mbps destekleyen RAM ve 4 Watt’lık düşük güç tüketimiyle beklenenin üzerinde bir güvenlik çözümü sunuyor.

Bircom
43 yıllık tecrübesiyle her büyüklükten ve her sektörden firmaya yüksek kaliteli haberleşme çözümleri sunan Bircom, tümü kendi alanında teknoloji lideri olan firmaların Türkiye distribütörlüğünü yürütmekte. Pek çok küresel markanın ülke çapında dağıtım, yerelleştirme, eğitim, saha kurulum desteği, merkezi yönetim hizmetleri ve satış sonrası hizmetleri Bircom tarafından sunulmakta. Bircom, kurumların bilişim ve telekom alanındaki ihtiyaçlarına en gelişmiş teknolojiler doğrultusunda en kapsamlı çözümleri, en yüksek müşteri memnuniyetiyle sunma anlayışına sahip. Pazara sunduğu ürünler, Türkiye’nin her bölgesinde sertifikalı bayi kanalı ya da telko operatörleri üzerinden temin edilebiliyor. Bircom ürünleri ülkemizin dört bir yanında tüketici açısından en yüksek fiyat/fayda oranını sağlayacak bir yaklaşımla sunulmakta. 2002 yılından bu yana kendi AR-GE birimine sahip olan Bircom, TTGV ve TÜBiTAK ile ortak projeler üretmekte. Yazılım geliştirme alanında da çalışmalar yürüten Bircom, ülkemizin en hızlı büyüyen teknoloji şirketlerinin sıralandığı Deloitte Teknoloji Fast50 Türkiye Programında 2007, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında dört kez üst üste yer alma başarısının ardından, 2012 yılında listede 5’inci kez yer almaya hak kazanmış; yine Deloitte tarafından hazırlanan 2007, 2009 ve 2012 yılları Avrupa Ortadoğu ve Afrika bölgesinde ‘En Hızlı Büyüyen Teknoloji Firmaları’ listelerine girerek ülkemizi başarıyla temsil etmiş bulunmakta.

Ağustos – 2015 – Telepati Telekom