Haberler

Bircom'dan VoIP Sistemler İçin Cebe Sığan Güvenlik Duvarı: Pika uFirewall

IP PBX sistemlerini VolP saldırılarından korumak üzere geliştirilmiş Pika uFirewall, Bircom güvencesiyle satışa sunuldu. Ağ üzerinde kendini belli etmeden ve performans kaybı yaşatmadan çalışabilen uFirewall, saldırıları daha IP santraline ulaşmadan engelliyor. Kullanım ve kurulum için özel bir teknik bilgi gerektirmeyen uFirewall, tüm kurumsal ve bireysel kullanıcıların VoIP güvenliğini sağlıyor.

uFirewall, SIPVicious, VoIPER, SiVus, SIPDoS gibi en çok bilinen VoIP saldırı araçlarının yöntemlerine karşı güvenlik duvarı vazifesi görüyor. Cihaz, herhangi bir özel beceriye ve mevcut yapıda değişikliğe gerek duyulmadan, tak-çalıştır yapısı sayesinde IP santraline kolayca kurulabiliyor. Ağ yapısına dahil olduktan sonra da bakım veya kontrol gerektirmeden IP santralini ve VoIP ağını anında korumaya baslıyor. Layer-2 seviyesinde çalışması, bir IP adresi olmadığı için uFirewall'u ağ üzerinde görünmez yaparken, saldırganların fark etmesine ve önlem almasına da izin vermiyor. Pika uFirewall'un sistemi korumaya başlaması için santral ve VolP hizmeti ile router arasına bir ağ kablosu ile bağlamak yeterli oluyor. İhtiyaç duyulduğu takdirde ön tanımlı ayarları değiştirilebiliyor ve parametreler kullanıcı ihıiyaçlarına göre tekrar düzenlenebiliyor.

Otomatik blacklist özelliğiyle, herhangi bir şüpheli erişim ve saldırı algılandığı durumlarda, erişmeye çalışan IP adresi tamamen engelleniyor ve kara listeye alınıyor. Bu sayede saldırgan IP santraline erişemeden engellenmiş oluyor. USB yuvası sayesinde, bir USB flash bellek ile cihazın ayarları değiştirilebiliyor ve bütün Log kayıtlarına ulaşılabiliyor.Detaylı kayıt bilgileri ile hangi zamanlarda hangi IP adresinden ne tür bir saldırı yapılmış görülebilirken, bu bilgiler doğrultusunda farklı önlemler de alınabiliyor. Tüm bunlara ek olarak, kayıt tutma seviyesi önem derecesine göre değiştirilebiliyor, yapılan çağrılarla ilgili istatistiki bilgiler de ayrı bir dosyada görüntülenebiliyor. 2.0 sürümü ile VolP ağlar için bulut desteği de eklenen uFirewall bu sayede uzaktan erişim, IP blacklist yönetimi, anlık saldırı takibi, e-posta uyarı sistemi gibi birçok yenilik ve kolaylığı beraberinde getiriyor. Yalnızca 10 santimetrelik küçük boyutuyla dikkat çeken Pika uFirewall, 400 Mhz işlemcisi, 32 MB 400 Mbps destekleyen RAM ve 4 Watt'lık düşük güç tüketimiyle beklenenin üzerinde bir güvenlik çözümü sunuyor.

Eylül - 2015 - Call Center Life