Haberler

Tümleşik Haberleşme nereye gidiyor?

Tümleşik haberleşme dünyasının nereye gittiğini takip etmenin ötesinde, nereye yöneleceğini de tahmin eden hatta eğitimleri belirleyenler arasında bu hizmetin uç birimlerini üretenler de var.

Tümleşik Haberleşme rüzgârını gitgide daha çok hissettiğimiz günler geldi çok şükür. Önce neden şükrettiğimizi açıklayalım, soruya yanıt vermek için de yerimiz kalır herhalde.

Oldukça uzun bir süredir, telekomünikasyon ve ses altyapıları ile ilgili neredeyse tüm dış kaynaklı makale, haber, araştırma sonucu ve benzeri yayınlarda, bildiğimiz ofis santrali masa telefonu faks e posta, takvim, anlık mesajlaşma ve paylaşım gibi bileşenlerinden oluşan klasik ofis iletişiminin kabuk değiştirdiğini okuyorduk. Bu dünyayı temelden değiştiren Tümleşik İletişim ise tüm hizmetleri tek bir platformda sunabilmesi ile gerçek bir teknoloji harikası idi. Haber harika, müjdelediği yenilik ise enfes.

Tümleşik haberleşmenin en temel ve beklenen sonucunu ise tek kelime ile anlatın deseler, sizler ne derdiniz bilemem ama benim tercihim "ofissizleşme" olurdu. Tabii ki burada doğrudan bu hizmeti kullanan çalışan tarafından bakıyorum. Bilişim altyapılarından sorumlu olanlar, yönetilebilirlik; şirketin genel performansı, verimliliğini ve hızını dert edinen yöneticiler için ise yatırımın geri dönüş hızı, iş hacmindeki artış ve benzeri konular var tabii.

Ofislerden çıkınca ofiste yapabileceğimiz her şeyi dışarıda da yapabilmemiz gerekti. Yaptık ta. Her şeyi mi? Eh hemen hemen her şeyi diyelim. Telefon görüşmesi, e posta takvim anlık mesajlaşma durum bilgisi, uzak toplantı hepsi mümkün. Bu hizmetlerin kullanılacağı alt yapılar ve taşıyıcı hizmetler gelişip yaygınlaştıkça daha da erişilebilir oldular. Son birkaç yıldır bulut kavramının da gelişi ile gerçekten ofiste olmamız için hiçbir gerekçe kalmadı.

Sadede gelelim: Tümleşik haberleşme dünyasının nereye gittiğini takip etmenin ötesinde, nereye yöneleceğini de tahmin eden hatta eğitimleri bekleyenler arasında bu hizmetin uç birimlerini üretenler de var.

Yeni işimiz : ofis dışında konferans görüşme

Çalışanların ofis dışında yapabilecekleri işlerin listesine bir de konferans görüşme de eklenmiş bulunuyor. Konferans görüşme, ister müşterimizin toplantı odasında aniden ortaya çıkan bir sorunun yanıtını orada olmayan bir taraftan almak için olsun, isterse, bir iş arkadaşımız ile dışarıda bir kahve eşliğinde yaptığımız bir proje toplantısına başkalarını da eklemek için olsun, artık mobil bir ihtiyaç.

Ofiste yapabildiğimiz her şeyi dışarıda da yapabilirken, bu amaçla tasarlanmış konferans telefonu gibi doğası gereği sabit olması gereken özel donanımlara duyulan ihtiyaç gereği bizi ofise bağlayan tek işimizdi.

Sennheiser, tümleşik haberleşme dünyası için tüm çalışan profillerine uygun kablolu ve kablosuz çözümlerine bir de portatif ses konferans cihazını eklemiş bulunuyor. Karşı taraf ile iletişiminizi taşınabilir bilgisayar, cep telefonu veya tablet ile yaparken, masanın etrafındaki herkesi bu görüşmeye dâhil etmek mümkün.

Sennheiser' in yeni SP serisi ses konferans cihazları da tam olarak bu ihtiyacı karşılamayı hedefliyor. İçerdiği yankı engelleme özellikli mikrofonu ve güçlü hoparlörü ile cep telefonu tablet ve bilgisayarlara oranla çok daha kaliteli bir eller serbest deneyimi sunan SP serisi ses konferans ürünü iki farklı modeli ile gerçek bir tak çalıştır ürün. Her iki modelde de taşınabilirlik ve kullanım kolaylığı ön planda, şık taşıma çantasından çıkanlarak kolayca kullanılmaya başlanabiliyor.

Serinin ekonomik modeli olan SP 10 sadece bilgisayar üzerinden konferans görüşme yapmak için USB bağlantı kablosu içeriyor. Çift bağlantı sunan SP 20 modelini ise, herhangi bir tablet veya cep telefonuna 3,5 mm jak ile, bilgisayara ise USB kablosu ile hemen bağlayıp görüşmeyi hemen bir konferansa çevirmek mümkün.

SP 20 modelini gerçek bir konferans ürünü yapan özelliği ise her iki bağlantıyı da aynı anda kullanarak uzaktaki kişileri de aynı konferansa dâhil edebilmesi. USB bağlantı ile bilgisayar üzerinden yapılan bir görüşmeye, cep telefonu ile bağlanan üçüncü bir kişi aynı konferansın içine otomatik olarak dahil olabiliyor.

Sennheiser Communications ürünlerinin Türkiye distribütörü olan Bircom'un Sennheiser Telekom Ürünleri Ülke Müdürü Henri Çiprut, IF ve RedDot tasarım ödüllerine sahip SP serisi ses konferans ürünleri sektörün tüm lider üreticilerinin tümleşik haberleşme çözümleri ile uyumlu olduğunu hatırlatırken, çalışanların hayatlarına sadece işitsel değil görsel bir kalitenin de sunulduğunun altını çiziyor.

Mayıs - 2015 - BT Haber