IP İnterkom Kullanmanın Faydaları

IP İnterkom Kullanmanın Faydaları

Günümüzde yaşanan gelişmeler, yerleşim alanları, ofis binaları ve ticari işletmeler için fiziksel güvenlik önlemlerinin yerini teknolojiye bıraktığını gösteriyor. Çok yakın bir geçmişe kadar, analog interkom sistemleri çoklu konut projelerinde ve ticari yapılarda yer alıyordu. Fakat interkom çözümleri, inşaat şirketleri için erişim kontrol sistemleri, CCTV, TV yayınının dağıtımı ve diğer ortak olarak sunulan hizmetler kadar hayati önem taşıyor ve ayrı bir maliyet yaratıyor. Her bir sistemin kendi alt yapısını kullandığı ve diğer sistemlerle entegre edilemediği düşünüldüğünde, hem maliyet anlamında hem de iş-zaman kaybı anlamında çeşitli sorunlara neden olduğu görülüyor. IP interkomlar, binalar için tüm teknolojik gereksinimleri ortak bir platform üzerine taşıyor ve böylece kablolama avantajı sağlıyor. Mimarlar için ise binalardaki donanımsal maliyetleri azaltan, son kullanıcılar için kullanım kolaylığı sağlayan bir çözüm olarak öne çıkıyor.

Analog İnterkomun Tarihçesi

Geleneksel yöntemlerle çalışan analog interkom sistemleri iki veya dört telli kablo, telefon veya veri bağlantıları gibi yan diğer kablolarla birlikte her daire veya ünite içerisine kurularak çalışıyor. Ek özel ekipman, her birim için yol boyunca sinyalleri bölmek için gerekiyor; bunlar seviye ünite dağıtıcıları olarak biliniyor. İlk analog iki telli interkom sistemleri, belirli bir alıcıya ön kapıdan gelecek bir çağrıyı karşılayabilecek şekilde tasarlanmıştı. Bu da çok fazla fonksiyonellik içermeyen bir özellik için çok fazla kablolama gerektiyordu. Daha sonra 4 kablolu analog interkom sistemleri sayesinde aynı anda gelebilecek daha fazla çağrının karşılanması sağlandı. Bu dönem içerisinde geniş rezidanslar için kapı geçiş izinleri için çok talep edilen bir özellik haline geldi. Bu özellikle beraber kapıya gelen ziyaretçi interkom ünitesinin bir tuşuna bastığında sesli iletişim kurabilirken aynı zamanda kapı geçiş izni de sağlanabilir hale gelindi. 2 kablolu dijital sistemler, 4 kablolu sistemler ile benzer özellikler gösterirken aynı zamanda daha kaliteli ses ve görüntü iletimi sağlanmasına da izin verdi. 2 kablolu dijital sistemler eski 2 telli analog altyapısı üzerine güçlendirme sağladı.IP İnterkom Teknolojisi

Günümüzde kullanılan yeni teknoloji sayesinde ses ve görüntü verileri, daha önce veri trafiği için kullanılan network kabloları ile taşınıyor. Hiç bir ek maliyet olmadan mevcut alt yapı üzerinde çalışma özelliğine sahip olan Helios IP İnterkom, 2N firması tarafından geliştirilen özellikleri sayesinde önemli bir güvenlik çözümü olarak pazara sunuluyor. ONVIF protokol desteği sayesinde kendi IP kamerası üzerinden aldığı görüntüyü VMS (Video Yönetim Sistemi) platformlarına iletebilen Helios IP İnterkom, aynı zamanda kendi yazılımı içerisine tanımlanan ikincil bir IP kamera ile görüntülü iletişimde en üst düzey güvenlik çözümü olarak dikkat çekiyor. Helios içerisine opisyonel olarak sunulan kartlı geçiş ünitesi veya tuş takımlı modeller ile ofis ortamlarında güvenli geçiş noktası olarak da kullanılabiliyor. İnterkom birimlerinden gelen sinyaller, bir IP PBX (Private Branch Exchange) ile ses ve görüntü sinyallerinin hangi yoldan hedeflerine iletileceği işleniyor. Bu teknolojinin bir diğer güzel yanı da sistemin aynı kablo üzerinden genişleyebilmesi. İstendiği takdirde aşağıdaki genişlemeler gerçekleştirilebiliyor:


- IP Kamera
- Erişim Kontrol Sistemi
- Personel Takip Sistemi
- CCTV
- Bilgisayar Entegrasyonu
- İç Panel Entegrasyonu
- İnterkomlar Arası İletişim
- IP Telefonlar ile İletişim


IP İnterkomlar network bağlantıları sayesinde günden güne gelişme kaydediyor. Örneğim, geniş bir kompleks yapının içerisine girdiğinizde sadece interkom sistemi ile sizden uzakta olan kişi ile görüntülü görüşme yapabilir, ziyaretçinize görüşme esnasında kapıyı açabilirsiniz. Günümüzde kompleks güvenlik uygulamalarının uygulanabilmesi sayesinde, çağrının nereden geldiği ve nereye gittiği interkom aracılığıyla bina otomasyon sistemi tarafından algılanabiliyor. Böylece binanın genelinde veya apartman bazında çok sıkı güvenlik güvenlik uygulamaları sağlanmış oluyor. IP İnterkomlar içerisine yüklenen ek hizmetler binanın yapımı esnasında veya daha sonradan rahatlıkla kurulabiliyor. Örne ğin akıllı ev sistemleri ve IP PBX’ler ile kombine olan IP interkomlar, gelen çağrıları kullanıcı evde olmadığı zaman GSM hattına yönlendirebiliyor. Bu teknolojinin benimsenmesi ile birlikte inşaat sektörünün sunacağı değerlerin de artması ve müşteri beklentilerinin de bu paralelde değişmesi bekleniyor.. Yukarıda belirtilen tüm hizmetler, bugün mevcut olan uygulamaların içerisinde uygulanıyor ancak gelecekteki hizmetlerin kapsamının sınırsız olması bekleniyor.

Çözüme ait ürünler

  • 2N® Mifare Kartlı Geçiş Ünitesi
  • 2N® Helios Base IP İnterkom
  • 2N® Helios Verso IP İnterkom
  • 2N® Helios Force IP İnterkom
  • 2N® Dokunmatik Android İç Panel
  • 2N® Helios Safety IP interkom
  • 2N® Helios Vario IP İnterkom
  • 2N® Helios IP Video Kit
  • 2N® Helios Uni IP İnterkom
  • 2N® Helios IP Audio Kit