IP İnterkom ile Tam Kapsamlı Güvenlik

Her boyuttaki kurum, ofis ve kamu binaları için birçok farklı yöntem ile fiziksel güvenlik önlemleri alınıyor. Bazı kurumlar bu amaçla güvenlik personeli kullanımına giderken, bir diğer yaklaşım ise operasyonel maliyetleri düşürecek teknolojik tercihlere yönelmek. Bu amaçla güvenlik kameraları, geçiş kontrolü, alarm sistemleri ve bina otomasyonu gibi farklı tipte teknolojiler kullanılıyor. Teknolojinin her alanında olduğu gibi, bu alanda da bir değişim yaşanıyor. Analog veya dijital tabanlı sistemlerden IP (Internet Protokolü) tabanlı sistemlere yönelen firmaların ve çözümlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Bu artıştaki en önemli neden, IP tabanlı sistemlerin kurumlar için artık veri ve ses haberleşmesinde vazgeçilmez hale gelmesi ve neredeyse tüm bina içerisinde IP şebekesi için hazır bir kablolama bulunması. Mevcut veri kablolaması üzerinde gerçekleştirilen her uygulama verimlilik olarak geri dönüyor. Güvenlik konusunda da IP tabanlı ürünleri tercih eden kurumlar, bunlar arasında gerçekleştirilecek entegrasyonlar ile daha verimli ve yönetilebilir bir güvenlik altyapısı oluşturulabiliyor.

Güvenlik ihtiyacının en yoğun olduğu alanları ise bina girişi, nizamiyeler, otoparklar ve sadece özel yetki ile girilebilen alanlara geçişin denetlendiği noktalar oluşturuyor. Bu alanlarda aynı anda hem CCTV kameraları hem geçiş kontrolü ürünleri hem de iletişim cihazlarına ihtiyaç duyuluyor.

Uzun yıllardır Türkiye’de GSM FCT ürünleri ile tanınan 2N, 125’i aşkın ülkede 1991 yılından beri sunduğu IP interkom çözümlerini, şık bir tasarım ile yenilikçi teknolojik farkları bir araya getiren Helios markası ile pazara sunuyor. Helios IP interkom çözümleri, veri iletişimi için kullanılan Cat-5/Cat-6 tipi Ethernet kablolaması üzerinde çalışarak geçiş noktaları için interkom ihtiyaçlarını ek kablolamaya gerek olmadan çözüyor.

Tek kutuda çok çözüm
Helios IP interkom ürünleri kullanıldıkları noktada CCTV güvenlik kamerası, kartlı geçiş sistemi, sesli ve görüntülü iletişim gibi ihtiyaçlara tek kutuda çözüm sunuyor. Tüm bu özellikleri IP teknolojisi üzerinde sunabilen Helios ürünleri, mevcut IP santraller ile SIP protokolü üzerinden iletişim kurarak kurumun görüntülü veya sadece ses destekli masa telefonları ile direkt bağlantı sağlayarak ek iç panel kullanımı ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu sayede, danışmada ya da diğer departmanlardaki sorumlular kapı veya geçiş noktasına gelen kişi ile görsel ve sesli iletişim kurulabiliyor; kapıdaki kişiyi doğrulayabiliyor ve masa telefonundan kapıyı uzaktan açarak misafiri içeriye alabiliyor. Önde gelen IP santral üreticileri Cisco, Avaya, Alcatel, Aastra gibi markalar tarafından sertifikalandırılmış Helios IP ürünlerinin, diğer birçok üretici ile hızlı ve sorunsuz bir kurulum garantisi verebilmek için uyumluluğu 2N tarafından test edilmiş bulunuyor.

Görüntülü ve sesli iletişim için, iOS ve Android tabanlı akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda kullanılabilen Helios IP Mobile uygulaması ve zengin PC tabanlı uygulamalar ile pratik iletişim olanağı ve esneklik, diğer seçenekler olarak sağlanıyor.

Bulundukları konum sayesinde tavan ve duvarlara kurulan kameralardan daha avantajlı olarak, direkt yüz hizasından yüksek görüntü verebilen IP interkom ürünleri, kötü niyetli şahısların yüz tanımlaması için en iyi içeriği sunuyor. Helios IP ürünlerinin görüntü kayıtları, IP tabanlı CCTV sistemleri tarafından kullanılan ONVIF protokolü desteği sayesinde, kameraların ağ üzerinden görüntü kaydını yapan NVR cihazları tarafından alınabiliyor.

81 ilde anahtar teslim uygulama
Dahili kart okuyucusu modülleri de eklenebilen Helios IP ürünleri, akıllı bir geçiş kontrolü ünitesi olarak da kullanılabiliyor. Ürünler, bu alanda endüstri standardı olan Viegand arabirimleri ile mevcut geçiş kontrolü sistemlerine de kartlı, şifreli ve biyometrik uygulamalarla bağlanabiliyor.

Türkiye’de Bircom güvencesi ile sunulan Helios IP interkom çözümleri, farklı ihtiyaçlara yönelik şık tasarımlı iç ortam ürünlerinden IP-69 standardında dayanıklılık sunan ‘anti vandal’ çözümlere kadar geniş bir ürün yelpazesi ile her kurumun ihtiyaçlarına yanıt verebilen ürünler barındırıyor. Bircom, Helios IP çözümlerini deneyimlemek isteyen kurumlar için geniş bayi ağı içerisindeki güvenlik, otomasyon, akıllı bina/ev ve iletişim firmaları ile anahtar teslimi uygulamaları 81 ilde gerçekleştiriyor.

Çözüme ait ürünler

 • 2N® Mifare Kartlı Geçiş Ünitesi
 • 2N® Helios Base IP İnterkom
 • Yealink T29G – Üst Seviye HD IP Phone
 • 2N® Helios Verso IP İnterkom
 • 2N® Helios Force IP İnterkom
 • 2N® Dokunmatik Android İç Panel
 • 2N® Helios Safety IP interkom
 • 2N® Helios Vario IP İnterkom
 • 2N® Helios IP Video Kit
 • 2N® Helios Analog İnterkom
 • 2N® Helios Uni IP İnterkom
 • 2N® Helios IP Audio Kit